Gniechowice - pałac Drukuj Email
Wpisał(a): Ludmiła   
Sobota, 20 listopada 2010

gniechowice pałacW 1582 r. istniał niedaleko obecnego pałacu w Gniechowicach dwór nawodny, który został odbudowany w 1649 r. w formie trzykondygnacyjnej wieży mieszkalnej z wąskim skrzydłem gospodarczym.

  • GPS: 50°59'13.14"N,  16°49'57.36"E
  • Galeria zdjęć pałacu
  • Stan: remontowany
  • Dostępność: tylko z zewnątrz
  • Atrakcyjność: 2/5

Obecny barokowy pałac położony przy głównej drodze z Wrocławia do Wałbrzycha pochodzi z XVIII w. i był przebudowany w latach 1843 i 1861 r. W 1969 r. została rozebrana część sklepień parteru. Od momentu zakończenia II wojny światowej aż do końca XX w. użytkownikiem pałacu był PGR. Opuszczony budynek zaczął niszczeć po wyprowadzce PGR-u. Nowy inwestor przeprowadził w nim część prac remontowych. Za pałacem znajduje się park oraz folwark o powierzchni 1,5 ha. Całość czeka na nowego kupca, który zagospodaruje niszczejące pałacowe mury i przekształci go w hotel, restaurację, zajazd itp.


 

Gdzie na weekend? Zamki, pałace, dwory, ruiny, zabytki woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i ...

Siewierz - zamek

Murowany zamek powstał tutaj prawdopodobnie w XIV w. Wzniesiono go w zakolu rzeki Czarnej Przemszy na sztucznej wyspie usypanej z ziemi i wzmocnionej drewnianymi palami, w miejsce drewniano-ziemnej siedziby kasztelanów. Po wykupieniu w 1443 r. obiektu przez Zbigniewa Oleśnickiego - biskupa krakowskiego, zamek staje się siedzibą administracyjną i polityczną Księstwa Siewierskiego. W 1575 r. budowli nadano cechy obronne, a większej przebudowy dokonano na przełomie XVII i XVIII w. W 1790 r. Sejm Wielki zlikwidował Księstwo Siewierskie, zamek został opuszczony przez ostatniego właściciela i zaczął popadać w ruinę. Od lat 50-tych XX w. rozpoczęto prace mające na celu zabezpieczenie budowli.

Więcej …
Copyright © 2006-2014 esilesia.com  
statystyka