Home Zamki, Pałace, Dwory inne województwa Jakubowice Murowane - ruiny pałacu
Jakubowice Murowane - ruiny pałacu Drukuj Email
Wpisał(a): Ludmiła   
Sobota, 16 listopada 2013

Niedaljakubowice murowane ruiny pałacueko Lublina, we wsi Jakubowice Murowane znajdują się ruiny pałacu Tęczyńskich. Pałacu zbudowano na przełomie XVI i XVII w.

Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w 1656 r. obiekt został w II połowie XVII rozbudowany przez rodzinę Zasławskich. Po 1803 r. przebudowano go na romantyczną rezydencję Szeptyckich. Kolejna przebudowa miała miejsce w połowie XIX w. Powstała wtedy cylindryczna, zdobiona wieża z płaskorzeźbami w sztucznym kamieniu. W latach 20-tych XX w. nadbudowano ceglane szczyty a kaplica została przekształcona na mieszkania. Pałac zdewastowano w latach 1944 - 1951. Obecnie wstęp na teren ruin jest niemożliwy. Zabytek jest ogrodzony ze względu na trwające w pałacu prace remontowe. W okresie letnim przez zarastające teren pałacu drzewa trudno go zobaczyć, mimo tego, że znajduje się przy głównej drodze. Widać wtedy tylko górną część wieży. O miejscu istnienia ruin pałacu informuje charakterystyczna brama wjazdowa.


Źródło: www.polskiezabytki.pl

 

Gdzie na weekend? Zamki, pałace, dwory, ruiny, zabytki woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i ...

Brynek - pałac
  • Współrzędne GPS: 50.514881N, 18.738441E

Brynek to niewielka mieścina na trasie między Tarnowskimi Górami a Lublińcem. Skrywa sie tutaj ładny pałac w stylu eklektycznym, który zbudowany został w 1829 r. przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia. Budynek wyróżniają dwie bliżniacze, cebulaste wieże pokryte czerwoną dachówką. Dookoła pałacu znajduje się 40 ha parku krajobrazowego a w nim zabudowania gospodarcze takie jak: wieża ciśnień z zegarem i przelotową bramą z 1906 r., oranżeria oraz oficyna pałacowa. Obecnie w zamku mieści się Technikum Leśne.


Więcej …
Copyright © 2006-2015 esilesia.com  
statystyka