Home Zamki, Pałace, Dwory inne województwa Jakubowice Murowane - ruiny pałacu
Jakubowice Murowane - ruiny pałacu Drukuj Email
Wpisał(a): Ludmiła   
Sobota, 16 listopada 2013

Niedaljakubowice murowane ruiny pałacueko Lublina, we wsi Jakubowice Murowane znajdują się ruiny pałacu Tęczyńskich. Pałacu zbudowano na przełomie XVI i XVII w.

Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w 1656 r. obiekt został w II połowie XVII rozbudowany przez rodzinę Zasławskich. Po 1803 r. przebudowano go na romantyczną rezydencję Szeptyckich. Kolejna przebudowa miała miejsce w połowie XIX w. Powstała wtedy cylindryczna, zdobiona wieża z płaskorzeźbami w sztucznym kamieniu. W latach 20-tych XX w. nadbudowano ceglane szczyty a kaplica została przekształcona na mieszkania. Pałac zdewastowano w latach 1944 - 1951. Obecnie wstęp na teren ruin jest niemożliwy. Zabytek jest ogrodzony ze względu na trwające w pałacu prace remontowe. W okresie letnim przez zarastające teren pałacu drzewa trudno go zobaczyć, mimo tego, że znajduje się przy głównej drodze. Widać wtedy tylko górną część wieży. O miejscu istnienia ruin pałacu informuje charakterystyczna brama wjazdowa.


Źródło: www.polskiezabytki.pl

 

Gdzie na weekend? Zamki, pałace, dwory, ruiny, zabytki woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i ...

Pilica - zamek
  • Zamek w PilicyWspółrzędne GPS: 50.467804N, 19.648619E

Dokładna data wzniesienia zamku w Pilicy nie jest znana. W XIV w. Pilica była własnością rodu Toporczyków, którzy byli właścicielami zamku w pobliskim Smoleniu. W 1610 r. Władysław Pilecki opuszcza Smoleń i buduje w Pilicy rezydencję obronną. Od tego momentu zamek często zmienia właścicieli, aż do momentu, kiedy po II wojnie światowej w murach pałacu utworzono dom dziecka a później dom poprawczy. W 1985 r. podczas remontu i badań archeologicznych odkryto średniowieczne mury. Od 1989 r. obiekt znajduje się w rękach prywatnych.

Więcej …
Copyright © 2006-2016 esilesia.com  
statystyka