Home Zamki, Pałace, Dwory inne województwa Jakubowice Murowane - ruiny pałacu
Jakubowice Murowane - ruiny pałacu Drukuj Email
Wpisał(a): Ludmiła   
Sobota, 16 listopada 2013

Niedaljakubowice murowane ruiny pałacueko Lublina, we wsi Jakubowice Murowane znajdują się ruiny pałacu Tęczyńskich. Pałacu zbudowano na przełomie XVI i XVII w.

Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w 1656 r. obiekt został w II połowie XVII rozbudowany przez rodzinę Zasławskich. Po 1803 r. przebudowano go na romantyczną rezydencję Szeptyckich. Kolejna przebudowa miała miejsce w połowie XIX w. Powstała wtedy cylindryczna, zdobiona wieża z płaskorzeźbami w sztucznym kamieniu. W latach 20-tych XX w. nadbudowano ceglane szczyty a kaplica została przekształcona na mieszkania. Pałac zdewastowano w latach 1944 - 1951. Obecnie wstęp na teren ruin jest niemożliwy. Zabytek jest ogrodzony ze względu na trwające w pałacu prace remontowe. W okresie letnim przez zarastające teren pałacu drzewa trudno go zobaczyć, mimo tego, że znajduje się przy głównej drodze. Widać wtedy tylko górną część wieży. O miejscu istnienia ruin pałacu informuje charakterystyczna brama wjazdowa.


Źródło: www.polskiezabytki.pl

 

Gdzie na weekend? Zamki, pałace, dwory, ruiny, zabytki woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i ...

Katowice Załęże - pałac
  • Współrzędne GPS: 50.267394N,  18.990999E

Pałac ten był nazywany Dworem w Załężu. Mieści się przy ul. Gliwickiej 159 i w latach 1886-1945 był siedzibą dyrekcji Spółki Akcyjnej Spadkobierców Jerzego von Giesche. Od 1887 r. mieszkał tu Fryderyk Bernhardi - generalny dyrektor "Giesches Erben". Przy pałacu znajduje się park, który obecnie przedzielony jest ul. Gliwicką a w pałacyku swoją siedzibę ma Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego.

Więcej …
Copyright © 2006-2014 esilesia.com  
statystyka