Home Zamki, Pałace, Dwory Śląskie Złoty Potok - pałac Raczyńskich i dworek Krasińskich
Złoty Potok - pałac Raczyńskich i dworek Krasińskich Drukuj Email
Wpisał(a): Ludmiła   
Poniedziałek, 25 maja 2009
  • Złoty Potok - pałac Raczyńskich i dworek KrasińskichWspółrzędne GPS: 50.713992N, 19.439634E

Pałac Raczyńskich i dworek Krasińskiego to dwa obiekty, które warto obejrzeć będąc na Jurze w Złotym Potoku. Położone są obok siebie w malowniczym parku, przy stawie Irydion nazwanym tak przez poetę Krasińskiego. Pałac Raczyńskich powstał w 1856 r. i został zbudowany przez Wincentego Krasińskiego, przebudowali go w latach 1903-1905 Raczyńscy. Dworek Krasińskich powstał w 1829 r. jako obiekt parterowy w stylu klasycystycznym. W 1857 r. przez kilka miesięcy przebywał tutaj poeta Zygmunt Krasiński. Obecnie w dworku znajduje się Muzeum Krasińskiego.

Dwór w Potoku przebudowany został przez Jana Silnickiego najprawdopodobniej w 1581 r. w formę piętrowej kamienicy, na miejscu istniejącego wcześniej dworu obronnego z wieżą wybudowanego przez Jelitczyków a przejętego później przez Szreniawitów (Potockich). Jan Koryciński odsprzedał w 1625 r. bratankowi Janowi Koniecpolskiemu dwór wymieniany już jako zamek. Kolejnymi właścicielami byli Potoccy, a następnie po upadku Powstania Styczniowego przejęli go książęta kurlandzcy - Bironowie. Zamek stopniowo podupadał a następni właściciele Szaniawscy później Pruszakowie nie remontowali budynku z powodu finansowych. W 1851 r. zamek zakupił gen. Wincenty Krasiński i w 1856 r. przebudował go na rezydencję pałacową w stylu pseudoklasycystycznym z elementami neorenesansowymi. Front zwrócony na zachód zdobi ryzalit zakończony trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym. W północnym skrzydle pałacu znajdowała się romantyczna wieża, którą rozebrano w 1939 r. W 1877 r. do pałacu sprowadziła się starsza córka Zygmunta Krasińskiego - Maria Beatrix, która wyszła za mąż za hrabiego Aleksandra Raczyńskiego z Rogalina. Po jej śmierci od 1886 r. do 1903 r. w pałacu mieszkał plenipotent małoletniego wnuka poety Karola Raczyńskiego - Tadeusz Dzierżykraj Morawski herbu Nałęcz z rodziną. Pałac od 1903 r. do 1905 r. został gruntownie przebudowany wg projektu Jana Heuricha i Zygmunta Hendla. Przed portykiem zdobiącym główne wejście do pałacu ustawione są dwa marmurowe lwy, podtrzymujące tarcze herbowe: św. Jerzy zabijający smoka - rodu Czetwiertyńskich. Hrabia Karol Raczyński ożenił się z księżną Stefanią Czetwiertyńską. Drugi lew podtrzymuje tarczę herbową Nałęcz (przewiązka).Lwy te były ukryte na czas wojny tj. zakopane w miejscu, w którym obecnie stoją. Po wkroczeniu hitlerowców Wehrmacht zajął pałac. Najcenniejsze wyposażenie pałacu wywieźli Niemcy pod koniec 1944 r. Resztę zniszczyli po wkroczeniu Rosjanie, rozpalając w pałacu ognisko resztkami mebli aby się ogrzać, strzelano przy tym do popiersi i obrazów. Pozostałość wyposażenia rozebrała okoliczna ludność. Władze komunistyczne znacjonalizowały pałac po wojnie i wydały hrabiemu Raczyńskiemu zakaz powrotu do Złotego Potoku. Ostatni właściciel Złotego Potoku hrabia Karol Raczyński - wnuk Zygmunta Krasińskiego zmarł w Łodzi w 1946 r. Po wojnie w pałacu mieściło się Technikum Rolnicze potem Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego a następnie oddział Zespołu Parków Krajobrazowych.

 

Komentarze 

 
# Ania 2010-11-17 10:14
Pala w Złotym Potoku, obok dworek Krasińskich tutaj naprawde można się poczuć jak szlachcianka, Latem po wejściu przez brame dech zapiera niesamowity widok pałacu i jeziora przed nim, dochodząć do pałącu widzimy dworek oraz imponujące Lwy, lubie tu wpadać i po prostu odpocząć, dzięi za odświeżenie wspomnień na fotografiach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# ania 2011-07-27 18:35
właśnie wróciliśmy z kilkudniowej wyprawy w jurę krakowsko-częstochowską.piękny złoty potok - tyle ludzkich losów, historii, uroczych zakątków przyrody, pięknych dzieł natury. warto przyjechać jeszcze raz...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Gdzie na weekend? Zamki, pałace, dwory, ruiny, zabytki woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i ...

Żywiec - Stary i Nowy Zamek
  • Współrzędne GPS: 49.688266N, 19.200300E

Wśród zabytków Żywca do najcenniejszych należą Stary Zamek Komorowskich i Nowy Zamek - Pałac Habsburgów. Stary Zamek powstał w połowie XIV w. Najpierw stanowił obronną fortecę, później renesansową rezydencję. Obecny wygląd pochodzi z przebudowy jaka miała miejsce w latach 1850-71 i w takim stanie obiekt zachował się do dzisiaj. Po odrestaurowaniu go, od 2005 r. ma tutaj swoją siedzibę Muzeum Miejskie. Nowy Zamek powstał pod koniec XIX w. jako klasycystyczny pałac. Wewnątrz mieścił m. in. zbiór obrazów malarzy polskich i europejskich, posiadał także salę lustrzaną i pawilon rozrywkowy. Oba zamki położone są na terenie parku założonego w XVII w.

Więcej …
Copyright © 2006-2016 esilesia.com  
statystyka