Home Zamki, Pałace, Dwory Śląskie Złoty Potok - pałac Raczyńskich i dworek Krasińskich
Złoty Potok - pałac Raczyńskich i dworek Krasińskich Drukuj Email
Wpisał(a): Ludmiła   
Poniedziałek, 25 maja 2009
  • Złoty Potok - pałac Raczyńskich i dworek KrasińskichWspółrzędne GPS: 50.713992N, 19.439634E

Pałac Raczyńskich i dworek Krasińskiego to dwa obiekty, które warto obejrzeć będąc na Jurze w Złotym Potoku. Położone są obok siebie w malowniczym parku, przy stawie Irydion nazwanym tak przez poetę Krasińskiego. Pałac Raczyńskich powstał w 1856 r. i został zbudowany przez Wincentego Krasińskiego, przebudowali go w latach 1903-1905 Raczyńscy. Dworek Krasińskich powstał w 1829 r. jako obiekt parterowy w stylu klasycystycznym. W 1857 r. przez kilka miesięcy przebywał tutaj poeta Zygmunt Krasiński. Obecnie w dworku znajduje się Muzeum Krasińskiego.

Dwór w Potoku przebudowany został przez Jana Silnickiego najprawdopodobniej w 1581 r. w formę piętrowej kamienicy, na miejscu istniejącego wcześniej dworu obronnego z wieżą wybudowanego przez Jelitczyków a przejętego później przez Szreniawitów (Potockich). Jan Koryciński odsprzedał w 1625 r. bratankowi Janowi Koniecpolskiemu dwór wymieniany już jako zamek. Kolejnymi właścicielami byli Potoccy, a następnie po upadku Powstania Styczniowego przejęli go książęta kurlandzcy - Bironowie. Zamek stopniowo podupadał a następni właściciele Szaniawscy później Pruszakowie nie remontowali budynku z powodu finansowych. W 1851 r. zamek zakupił gen. Wincenty Krasiński i w 1856 r. przebudował go na rezydencję pałacową w stylu pseudoklasycystycznym z elementami neorenesansowymi. Front zwrócony na zachód zdobi ryzalit zakończony trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym. W północnym skrzydle pałacu znajdowała się romantyczna wieża, którą rozebrano w 1939 r. W 1877 r. do pałacu sprowadziła się starsza córka Zygmunta Krasińskiego - Maria Beatrix, która wyszła za mąż za hrabiego Aleksandra Raczyńskiego z Rogalina. Po jej śmierci od 1886 r. do 1903 r. w pałacu mieszkał plenipotent małoletniego wnuka poety Karola Raczyńskiego - Tadeusz Dzierżykraj Morawski herbu Nałęcz z rodziną. Pałac od 1903 r. do 1905 r. został gruntownie przebudowany wg projektu Jana Heuricha i Zygmunta Hendla. Przed portykiem zdobiącym główne wejście do pałacu ustawione są dwa marmurowe lwy, podtrzymujące tarcze herbowe: św. Jerzy zabijający smoka - rodu Czetwiertyńskich. Hrabia Karol Raczyński ożenił się z księżną Stefanią Czetwiertyńską. Drugi lew podtrzymuje tarczę herbową Nałęcz (przewiązka).Lwy te były ukryte na czas wojny tj. zakopane w miejscu, w którym obecnie stoją. Po wkroczeniu hitlerowców Wehrmacht zajął pałac. Najcenniejsze wyposażenie pałacu wywieźli Niemcy pod koniec 1944 r. Resztę zniszczyli po wkroczeniu Rosjanie, rozpalając w pałacu ognisko resztkami mebli aby się ogrzać, strzelano przy tym do popiersi i obrazów. Pozostałość wyposażenia rozebrała okoliczna ludność. Władze komunistyczne znacjonalizowały pałac po wojnie i wydały hrabiemu Raczyńskiemu zakaz powrotu do Złotego Potoku. Ostatni właściciel Złotego Potoku hrabia Karol Raczyński - wnuk Zygmunta Krasińskiego zmarł w Łodzi w 1946 r. Po wojnie w pałacu mieściło się Technikum Rolnicze potem Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego a następnie oddział Zespołu Parków Krajobrazowych.

 

Komentarze 

 
# Ania 2010-11-17 10:14
Pala w Złotym Potoku, obok dworek Krasińskich tutaj naprawde można się poczuć jak szlachcianka, Latem po wejściu przez brame dech zapiera niesamowity widok pałacu i jeziora przed nim, dochodząć do pałącu widzimy dworek oraz imponujące Lwy, lubie tu wpadać i po prostu odpocząć, dzięi za odświeżenie wspomnień na fotografiach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# ania 2011-07-27 18:35
właśnie wróciliśmy z kilkudniowej wyprawy w jurę krakowsko-częstochowską.piękny złoty potok - tyle ludzkich losów, historii, uroczych zakątków przyrody, pięknych dzieł natury. warto przyjechać jeszcze raz...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Gdzie na weekend? Zamki, pałace, dwory, ruiny, zabytki woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i ...

Nakło - pałac
  • pałac w Nakle, NakłoWspółrzędne GPS:  50.652925N,  19.725899E

Nakło to niewielka miejscowość między Szczekocinami a Lelowem. Przez żelazno-murowaną bramę widać w głębi parku piętrowy pałac. Pałac powstał pod koniec XVIII w. Obiekt został zmodernizowany w II połowie XIX w. przez dziedzica, hrabiego Michała Zbijewskiego (1825-1898). Na początku XX w. pałac przeszedł w ręce rodziny Komorowskich z Siedlisk. Po II wojnie światowej mieściła się tutaj szkoła powszechna a potem dom dziecka. W chwili obecnej pałac znajduje się w rękach prywatnych i nie ma do niego dostępu.

Więcej …
Copyright © 2006-2016 esilesia.com  
statystyka